Передача таких боєприпасів зовсім не означає, що Україна буде використовувати F-16 на лінії зіткнення.
Анатолій Храпчинський спрогнозував, як Україна буде використовувати боми JSOW / фото Getty Images
Сполучені Штати Америки передадуть Україні авіаційні бомби JSOW (Joint Stand-Off Weapon). І якщо Захід дасть “зелене світло” на удари по території РФ, можна буде говорити про певне розширення можливостей Сил оборони.
Про це в коментарі виданню “РБК-Україна” розповів авіаційний експерт Анатолій Храпчинський. Водночас закрити питання обстрілів українських міст КАБами за допомогою цих бомб не вдасться – ними не дістати до основних оперативних аеродромів противника.
“Ми зможемо працювати по прифронтовій лінії. Але чи зможе запускати по тисячі на місяць, як робить РФ? Ні, тому що не дадуть таку кількість. Взагалі багато питань щодо цих авіабомб. Але, звичайно, як тільки дадуть “добро” на удари по російській території, можна буде говорити про певне розширення наших можливостей”, – пояснив експерт.
Відео дня
Відомо, що одним із штатних носіїв бомб JSOW є літак F-16, який вже є на озброєнні України. Також нещодавно відбулася перевірка можливостей Mirage-2000, які також можуть отримати Повітряні сили ЗСУ. Проте поки невідомо, чи вони здатні запускати JSOW.
Та передача таких боєприпасів зовсім не означає, що Україна буде використовувати F-16 на лінії зіткнення. В України їх не так багато, щоб ризикувати цінними бортами, наголосив авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету (НАУ) Валерій Романенко.
“Боже борони, навіщо ризикувати такими літаками, у нас їх залишилося п’ять одиниць. Можливо, до кінця року буде 10. Але не бачу сенсу ризикувати ними на тих функціях, де максимум взвод піхоти знищиш”, – каже він.
Під ці бомби теоретично можуть адаптувати літаки типу “Су” та Міг”, адже на них уже підвішують західні боєприпаси – навіть ракети Storm Shadow. Та ефективність від застосування JSOW на F-16, найімовірніше, буде набагато вищою. Однак стратегічних завдань України ця зброя не вирішить.
“Ми говоримо про те, що це чергова зброя, яка може допомогти стримувати наступ росіян на території України. Але не може вплинути на стратегічні питання, пов’язані, наприклад, з ударами по цілях у Росії. Тому що насправді нам потрібні засоби набагато далекобійніші”, – пояснив Храпчинський.
Він зауважив, що з огляду на характеристики, JSOW – “прикольна” бомба, яка може добре працювати по лінії фронту. Проте для ефективної роботи необхідно досягти хоча б паритету у повітрі і розчистити небо для української авіації.
Читайте також:
“Шахеди” зі Starlink тікають у Білорусь: експерт пояснив, що замислив ворог
Росія розробляє “секретний” дрон у Китаї: у Defense Express пояснили, чому він небезпечний
Російські РЕБ “тушать абсолютно все”: військовий розповів про проблеми ЗСУ на фронті
Водночас експерти, з якими поговорило “РБК-Україна”, не вважають надання цих авіабомб Україні проривним кроком.
“Складно казати, що нас почули, якщо замість ракет JASSM (мають дальність від 370 до майже 2000 км. – ред.) нам дають це. У наших умовах глибина ураження JSOW трохи більше 20 км, і американці чудово про це знають”, – наголосив Романенко.
Своєю чергою, Храпчинський вважає, що пріоритетом у наданні західної допомоги має бути далекобійна зброя.
“Під далекобійною зброєю я маю на увазі ту, яка летить на 500 та 1000 км”, – додав він.
Авіабомби JSOW: що треба знати
JSOW (Joint Stand-Off Weapon) – це високоточна керована авіабомба середньої дальності, призначена для ураження наземних цілей на відстані до 130 км. Дальність залежить від способу запуску – до 130 км при запуску з великої висоти, до 22 км – при запуску з малої висоти.
Її маса становить 483 кілограми, а бойова частина – 145 кг (універсальна осколково-фугасна бойова частина, або спеціальна касетна для ураження техніки й живої сили).
JSOW має GPS-наведення та може ефективно вражати як точкові цілі, так і великі площі. Основна перевага цієї бомби — це можливість запуску з великої відстані, що мінімізує ризик для літаків, які її використовують.
Зазвичай JSOW застосовується для знищення укріплень, складів, а також техніки противника. Вона має модульну конструкцію, що дозволяє адаптувати її для різних сценаріїв ураження цілей – від знищення складів і радарів до укріплених бункерів та рухомих цілей.