Реактивні дрони не завжди варто розглядати як кращу альтернативу пропелерним.
Дрон “Паляниця” з відео ОП / кадр з відео
Поява у ЗСУ ракето-дрона “Паляниця” значно ускладнить життя російській авіації, оскільки захистити військові бази стане значно важче. Про це пише військово-аналітичний портал Defense Express.
В першу чергу експерти наголошують, що запропонований Офісом президента термін “ракето-дрон” є не коректним, оскільки апарат має звичайний реактивний, а не ракетний двигун. Тож правильніше називати “Паляницю” реактивним дроном. Насправді такі дрони вже існують, то ж технічної революції в даному випадку не відбулося.
В офіційному відео, яке оприлюднив Офіс президента, показана мапа із зазначенням російських аеродромів, яких може досягнути дрон. Проаналізувавши мапу, аналітики дійшли висновку, що бойова дальність “Паляниці” складає близько 750 км.
Відео дня
Але головне питання полягає в тому, з якою швидкістю літає цей дрон. Якщо звичайний гвинтовий дрон, наприклад той же “Шахед” летить зі швидкістю 100-200 км/год, то реактивний апарат може летіти щонайменше 400-500 км/год, або навіть 800-900 км/год. Це значно ускладнює збиття такого дрона зенітними гарматами та кулеметами. Фактично, ворогу доведеться покладатися на дорогі зенітні ракети і загалом доволі дефіцитні зенітно-ракетні комплекси.
Ще одна важлива перевага реактивного дрона – це підлітний час до цілі. Досі росіянам вдавалося рятувати свої літаки від ударів по аеродромах саме через те, що між виявленням українських дронів і їх фактичним підльотом минало 2-3 години. За цей час літаки просто встигали підняти в повітря.
Читайте також:
США, Британія та Австралія створять атомну субмарину нового покоління, – The Telegraph
Тепер із “ноткою комфорту”: у Росії показали нову версію танка-черепахи (відео)
Україна за півроку втратила дві третини американських танків Abrams, – ЗМІ
Однак, коли йдеться про реактивний дрон зі значно вищою швидкістю, час на реакцію у росіян може скоротитися до 45 чи навіть до 20 хвилин. А цього вже може виявитися замало, аби підняти літаки з аеродрому, по якому ось-ось має прилетіти дрон.
Нарешті аналітики зауважують, що реактивний двигун є значно потужнішим за гвинтовий. Отже такий дрон може бути меншого розміру за звичайний, або за тих самих розмірів брати на борт більше вибухівки.
“Але за все необхідно платити й реактивні двигуни мають свої недоліки. Основний з яких, особливо коли мова йде про використання у дронах, ціна. Вони дорожчі за звичайні двигуни внутрішнього згорання. Також більша швидкість означає те, що вимоги до всієї конструкції дрона зростають з точки зору надійності та міцності матеріалів. Грубо кажучи дрон з пропелером можна зібрати із водопровідних труб, реактивний – ні”, – пояснюють експерти.
Український дрон “Паляниця”: що відомо
Як писав УНІАН, 24 серпня президент Зеленський повідомив, що Україна створила і вперше успішно застосувала “ракето-дрон” під назвою “Паляниця”. За словами очільника держави, новий апарат є значно швидшим та потужнішим, ніж звичайні пропелерні дрони.
Стверджується, що “Паляниця” є частиною більшої ракетної програми. Цей виріб вдалося розробити з нуля усього за півтора роки.