Розповідаємо, кого не можуть мобілізувати до лав ЗСУ згідно з українським законодавством.
Хто не підлягає мобілізації в Україні з 1 квітня 2025 року / колаж УНІАН, фото УНІАН
У зв’язку з повномасштабним російським вторгненням в Україні триває мобілізація – її термін продовжено до 9 травня 2025 року. Але призивають на військову службу не всіх – деякі категорії громадян, навіть військовозобов’язаних, звільнені від призову. Розповідаємо, хто не підлягає мобілізації за новим законом про мобілізацію.
Хто не підлягає мобілізації з 1 квітня
Правила мобілізації для громадян України у квітні 2025 року залишаються незмінними і регулюються Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. У документі вказані умови, за яких можна отримати звільнення від служби (тимчасове або постійне).
Серед тих, хто не підлягає мобілізації в Україні за новим законом 2025, виділяють такі категорії:
Відео дня
- які досягли граничного віку служби (це 60 років);
- жінки, які не є військовозобов’язаними;
- ті, хто має проблеми зі здоров’ям, інвалідність, яких ВЛК визнала непридатними для служби в армії (список захворювань, з якими не призивають, зазначений у наказі Міноборони N402);
- ті, хто має відстрочку від призову, підстави для якої можуть бути різними – не призивають студентів на очній формі навчання, тих, хто доглядає за людиною з інвалідністю або має вагомі сімейні причини (троє малолітніх дітей, наприклад), що дають змогу отримати відстрочку, та інші;
- ті, хто має бронь від мобілізації – їх не можуть призвати під час дії броні.
Зазначимо, що всі умови, за яких не можуть мобілізувати (навіть якщо людина військовозобов’язана), прописані у статті 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. У статті 25 цього ж документа зазначено, хто з військовозобов’язаних може отримати бронювання.
Не підлягають призову й ті, кого було виключено з військового обліку з будь-якої іншої причини (наприклад, відмовився від українського громадянства).
Читайте також:
Як отримати дозвіл на зброю та кому можуть відмовити: пояснює юрист
Що діти військових отримують безкоштовно: повний список пільг на 2025 рік
Відстрочка від мобілізації 2025: що зміниться з 1 квітня
Нагадаємо також, кого не мобілізують до 25 років в Україні – це призовники до 25 років, у яких у військово-обліковому документі (приписному до дільниці) прописаний статус призовника. Потрапити на службу вони можуть лише за власним бажанням (наприклад, якщо підпишуть так званий “Контракт 18-24”).
До 25 років можуть призвати, якщо людина вважається військовозобов’язаною (наприклад, має військову спеціальність, військовий досвід, досвід служби в армії) – цей статус також вказують у військово-обліковому документі.