На думку експерта, те, що стало можливим повернення із СЗЧ, – це добре.
Чмут прокоментував результати заходів з повернення із СЗЧ / колаж УНІАН, фото УНІАН, скриншот
Такі заходи, як повернення в армію тих, хто самовільно залишили частину (СЗЧ), залучення до війська за контрактом 18-24-річних та задіяння так званого спецконтингенту, тобто ув’язнених, дали позитивні результати. Про це сказав голова фонду “Повернись живим” Тарас Чмут в інтерв’ю з військовою кореспонденткою ТСН Наталією Нагорною.
При цьому Чмут підкреслив, що ефективність цих заходів є різною. Зокрема, щодо спецконтингенту, то він “гарно себе проявив, але там почали з’являтися певні нюанси”. У той же час через контракти з 18-24-річними не вдалося залучити великої кількості людей, каже експерт.
“Контракти 18+. Поки що немає якогось вау-ефекту, прийшло мало молодих людей. Я не знаю, скількох ми розраховували отримати, але навіть те, що отримали, – це дуже маленькі цифри”, – наголосив Чмут.
Відео дня
За його словами, повернення військових із СЗЧ – це “дуже гарна історія, котра спрацювала”, і зараз це є одним зі способів переведення в інші військові частини. Говорячи про те, що в СЗЧ могло піти до 100 тисяч військових, він зазначив, що не готовий оцінювати, велика це кількість чи мала.
Читайте також:
Скільки грошей потрібно для життя в Києві: жителі розповіли про заробітки та витрати
Модульні будинки: плюси і мінуси, вартість, юридичні нюанси оформлення
В Україні злетить вартість навчання у вишах: деталі від Міносвіти
“Напевно, це адекватна кількість. Треба ж розуміти причини СЗЧ, конкретні історії. Це не завжди люди, які не хочуть воювати, не завжди погані люди. Це різні причини. І те, що зробили можливим їх повернення, то добре. Дуже багато людей повернулися, дуже багато бригад нормально себе доукомплектували, дуже багато комбригів про це відгукувалися позитивно”, – заявив Чмут.
Говорячи про втрати українських військових, голова фонду “Повернись живим” зазначив, що, на жаль, є випадки, коли люди могли б не гинути, але це стається з багатьох “безтолкових причин”.
“Але якщо в нас це рідкість і виняток, то в росіян це норма. У росіян архітектура війни – це просто закидувати людьми в розрахунку на те, що десь та продавимо. І продавлюють. Чи ефективна їх стратегія? Якщо дивитися по карті, то ефективна, але ціна – дуже велика кількість втрат”, – сказав Чмут.
На його думку, в Силах оборони ключовий критерій ефективності командира – це співвідношення втрат, а не кількість втрачених позицій. При цьому наголосив, що необхідно виводити співвідношення втрат з 1 до 3 та 1 до 5 до того показника, коли гинутиме 20 росіян на одного нашого військового.
“Якби нам вдалося вивести співвідношення втрат 1 до 20, то росіяни втратили б наступальний потенціал, бо вони б просто не встигали підтягувати людей”, – сказав Чмут.
Він додав, що у нас сьогодні на різних ділянках фронту дуже різне співвідношення втрат: десь 1 до 1, а десь і 1 до 15. При цьому, каже, найбільше співвідношення втрат у ворога не на напрямках головних ударів, а на порівняно спокійних ділянках фронту.
“Як говорив один комбриг, коли на тебе йде велика колона тезніки, то легше, бо по ній відпрацьовують з усіх українських позицій і снаряди можуть підтягнути, а коли бій ведуть 10 людей, десь проходять посадкою, то нікому немає до них діла, але вони якраз захоплюють три опорні пункти ворога і знищують їх велику кількість”, – сказав Чмут.
Контракт 18-24, повернення із СЗЧ, мобілізація засуджених: останні новини
Як повідомляв УНІАН, у квітні 2025 року заступник керівника Офісу президента Павло Паліса сказав, що заявок на приєднання до лав Збройних сил України за “контрактом 18-24” було надзвичайно багато, але підписано кілька сотень угод. Він зазначав, що йдеться про кількість 500 чоловік. При цьому додавав, що ще 1500 осіб – на етапі підписання контракту.
Він повідомив, що 18-24 річні зможуть отримати мільйон за контрактом, приєднавшись не тільки до ЗСУ, а й до Нацгвардії та прикордонників.
Ще одним заходом для поповнення армії стало повернення військових із СЗЧ. Верховна Рада ухвалила закон, яким до 30 серпня 2025 року продовжено дію спрощеного механізму повернення військовослужбовців, які самовільно залишили частини (СЗЧ).
Зазначалося, що на підставі раніше прийнятих рішень, на військовій службі вдалося поновити 20 тис. військовослужбовців, які були в СЗЧ.
7 травня заступник міністра юстиції України Євген Пікалов розповів, що Україна може залучити до служби в армії від 20% до 30% осіб, що відбувають покарання. За його словами, до лав ЗСУ долучились понад 8300 засуджених, ще 1000 заяв перебувають на розгляді. У нас мобілізувалось також 100 жінок.
У 2024 році Україна запровадила механізм добровільної мобілізації засуджених до лав Збройних сил в обмін на можливість умовно-дострокового звільнення після завершення служби.